Porodica/Obitelj

 


Porodica/obitelj

Porodica je najmanja društvena zajednica koju sačinjavaju roditelji i djeca. Roditelji svojim radom pribavljaju sredstva za zadovoljavanje životnih potreba porodice sve dok djeca ne postanu sposobna za samostalno privređivanje.

Domaćinstvo je osnovna ekonomska zajednica ljudi. Sve osobe koje zajednički žive, zajednički privređuju te zajednički zadovoljavaju životne potrebe – čine jedno domaćinstvo. Poseban oblik domaćinstva koji se zadržao na selu jesu zadruge.

Da bi se zadovoljavale potrebe svakog člana domaćinstva, neophodno je da postoji pravilna organizacija života i rada unutar domaćinstva i pravilna raspodjela stečenih dobara za zadovoljavanje  životnih potreba. Svaki član domaćinstva treba u domaćinstvu da obavlja one poslove koje prema uzrastu i raspoloživom vremenu može da obavlja. Poslove ne treba dijeliti na „muške“ i „ženske“. Sve poslove treba obavljati ravnopravno. Ovo je naročito važno u domaćinstvima gdje su žene zaposlene van kuće. Zbog ovoga je i potrebno da svi članovi domaćinstva nauče da obavljaju sve domaće poslove. Samo na taj način uz pravilno raspoređene poslove i materijalna dobra, osigurat ćemo skladan život u porodici i humane međusobne odnose.

Mjesne zajednice su veće društvene zajednice značajne za normalan život i rad porodice u našem društvu. To su zajednice građana koji žive na nekom užem području: selo, naselje, dijelu općine. Mjesne zajednice imaju značajnu ulogu u zadovoljavanju raznih potreba ljudi koji tu žive, kako osnovnih životnih potreba tako i kulturnih i estetski, a ponekad i proizvodnih.

 Putem jesnih zajednica se organizuje: uređenje naselja, izgradnja prilaznih puteva, vodovoda, kanalizacije, parkova, domova zdravlja, ambulanti, škola. Obezbjeđuje se snabdijevanje građana i razne uslužne djelatnosti. Organizuje se društveni i kulturni život naselja.  Pri mjesnim zajednicama ili u općinama se organizuju socijalne službe koje vode brigu o porodicama u kojima su odnosi poremećeni, o starim i nemoćnim licima i o nezbrinutoj djeci. Svi ovi oblici rada mjesne zajednice imaju veliki značaj za unapređenje života u porodici.

U nekim porodicama dolazi do poremećaja odnosa, samim time i do otežanih mogućnosti za zadovoljavanje životnih potreba članova porodice. Najčešći slučajevi poremećaja odnosa u porodici su posljedica razvoda roditelja i odlazak jednog od njih iz zajedničkog domaćinstva, zatim alkoholizam jednog ili oba roditelja i slično. Bez obzira na to  o kom slučaju poremećenih odnosa se radi, trpe svi članovi porodice, jer su materijalne mogućnosti za zadovoljavanje životnih potreba znatno smanjene. Posebno su ugrožena djeca, jer u ovakvim okolnostima nije moguće njihovo pravilno odgajanje. U slučajevima poremećenih odnosa u porodici mogu dosta da pomognu stručne službe u opštinama.

Treba na sve načine nastojati da do takvih poremećaja odnosa u porodici ne dođe. Pravilnim savjetima o stvaranju porodice, njegovanju odnosa u njoj, humanim odnosima među spolovima, pravilnoj organizaciji i obavljanju poslova u domaćinstvu i pravilnoj raspodjeli dobara u domaćinstvu, uspostavljaju se skladni porodični odnosi zasnovani na međusobnom razumijevanju i povjerenju.

 

Znanje stečeno kroz nastavu predmeta kultura življenja/domaćinstva/kućanstva mogu nam pomoći da svoju sadašnju i buduću porodicu učinimo sretnijom i zadovoljnijom, kako bi nam život u njoj bio radosniji i ljepši.

Praktični rad:

Porodično stablo

 Dragi učeniče/učenice pokušaj bez pomoći roditelja popuniti svoje porodično stablo, a na porodičnom sastanku prikupi one podatke koji ti nedostaju. Kada popuniš sve podatke napravi mali poster od svog rada. Ukoliko želiš možeš "Porodično stablo" dopuniti sa datumom rođenja, mjestom rođenja, mjestom stanovanja, da li je osoba živa ili ne, slikom...

Da bi volio svoju porodicu moraš da je poznaješ!



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

POTREBE SAVREMENE PORODICE

H E M I J A, 8 razred, Nastavni list 1